Yeri, zamanı ve yaşı yok! Paylaşmaktır hayat.

Phonak Paradise: İlk İzlenimler

Ses İyileştirmeleri, Dokunma Denetimleri ve Daha İyi Bluetooth

Abram Bailey, AuD

Odyoloji Doktoru

19 Ağustos 2020

Yeni Phonak Paradise işitme cihazlarını bir haftadan biraz uzun süredir deniyorum – yetenekleri ve sınırlamaları hakkında çok şey öğrendim. Sanırım ilk izlenimlerimi paylaşmaya hazırım! Buna geçmeden önce, işte yeni Paradise işitme cihazlarıyla ilgili küçük bir arka plan özeti.

Marvel’in Başarısı Üzerine İnşa Etmek

Phonak, 2018’de dünyanın ilk evrensel Bluetooth işitme cihazı Audéo Marvel’i tanıttı . Marvel, bir yıldan kısa bir süre içinde satılan bir milyondan fazla işitme cihazı ile Phonak için anında en çok satanlardan biri oldu . İki yıl sonra, Marvel hala HearingTracker.com’da en çok görüntülenen 1 numaralı ürün ve Hearing Tracker’ın işitme kaybı topluluk forumunda en çok konuşulan işitme cihazlarından biri.

Ancak her zaman daha iyisi mümkün olacaktır. Tekerleği yeniden icat etmek yerine, Phonak, ses işleme, konuşma geliştirme ve Bluetooth bağlantısında iyileştirmeler sunarak , yeni nesil Audéo işitme cihazları – Audéo Paradise – modelini Marvel’ın geçmiş başarıları üzerine inşa etmeyi seçti .

Paradise : Hoş geldiniz 😉

Audéo Paradise , ilk olarak Marvel’da tanıtılan tüm favori özellikleri sunuyor. Yine de evrensel Bluetooth bağlantısı, eller serbest arama, lityum iyon şarj edilebilirliği, eksiksiz bir kablosuz aksesuar paketi ve daha fazlasını elde edeceksiniz :

 • Stereo Bluetooth akışı – iPhone, iPad, MacOS, Android, Windows ve diğer Bluetooth özellikli ses cihazlarından akış .
 • Stereo olarak eller serbest arama – Bluetooth özellikli telefonlardan ve Skype gibi VOIP hizmetlerinden gerçek eller serbest arama.
 • TV Akışı – Paradise, doğrudan Bluetooth özellikli TV’lerden yayın yapabilir ve ayrıca Phonak TV Konektörü aksesuarından da yayın yapabilir.
 • Yeniden Şarj Edilebilirlik – Paradise, tek bir şarjla tam gün işitme cihazı kullanımı sağlar.
 • Evde ayarlamalar – Paradise işitme cihazları, işitme uzmanınız tarafından uzaktan ayarlanabilir.
 • Nem koruması – Bugünlerde çoğu Phonak işitme cihazında olduğu gibi, Paradise işitme cihazları yüksek IP68 derecesine sahiptir.
 • RogerDirect ™ – Phonak’ın popüler Roger uzaktan mikrofon aksesuarlarından doğrudan aktarım.
 • PartnerMic ™ – Phonak’ın AirStream ™ teknolojisi ile uzak bir mikrofondan temiz ses akışı.

Paradise ürün dizisi de Audéo Marvel’a çok benziyor. tasarımı önceki nesilden neredeyse ayırt edilemez ve Phonak, iki adet şarj edilebilir model (biri telecoil olan ve olmayan) ve tek kullanımlık pil kullanan iki model (telecoil modeli 13 pil kullanır ve telecoil olmayan model 312 pil kullanır). Phonak, Audéo neslinde sunulan 312 telecoil modelini yeniden üretmemeyi seçmiş gibi görünüyor.

Yeni Phonak Audéo Paradise Modelleri

Öyleyse yenilikler neler?

Marvel’in en iyi özelliklerini yerine getirmenin yanı sıra Paradise, Marvel ile karşılaştırıldığında 6 önemli yenilik sunuyor :

 1. Daha fazla Bluetooth bağlantısı– Paradise, 8 Bluetooth cihazına kadar eşleşebilir ve 2 etkin Bluetooth bağlantısına aynı anda sahip olabilir. Bu, iki favori cihazınız arasında geçiş yapmayı çok daha kolay hale getirir. Marvel yalnızca bir aktif bağlantı sağlıyordu.
 2. Dokunma kontrolleri– Telefon aramalarını kabul etmek / sonlandırmak, akışı duraklatmak / sonuçlandırmak ve Siri, Alexa ve Google Assistant gibi sesli asistanlara erişmek için Paradise işitme cihazlarına parmağınızla iki kez tıklamanız yeterli.
 3. Hareket algılama– Yeni bir ultra düşük güç ivmeölçer, hareket ettiğinizi algılar ve işitme cihazı mikrofonlarını ve gürültü giderme ayarlarını otomatik ayarlar.
 4. Sessiz ortamlardadaha net konuşma  Yeni bir “Konuşma Geliştirici” özelliği, sessiz bir ortamda olduğunuzda daha net konuşma sağlamak için yumuşak konuşmanın zirvelerini güçlendirir.
 5. İyileştirilmiş gürültü iptali– Phonak, yönlü toplayıcı mikrofon sistemi ile birlikte çalışan otomatik bir uzaysal gürültü engelleme sistemi olan “Dinamik Gürültü Engelleme” yi sunuyor.
 6. PRISM ses işleme çipi– Yeni çip hafızayı iki katına çıkarır ve daha iyi Bluetooth bağlantısı sağlar.

Paradise ile yaşadığım deneyim

Phonak, test etmem için bana bir çift Paradise işitme cihazı gönderdi ve yeni uygulama ve işitme cihazlarında bana rehberlik etmesi için odyoloji ekibinden biriyle uzaktan bir işitme cihazı seansı planladı . Telefonumda uygulama kurulumu ve Bluetooth eşleştirmesi çok basitti ve odyologla görüntülü sohbette biraz gecikme olsa da, deneyim genel olarak sorunsuzdu. Hiç vakit kaybetmeden daha fazla denemeye hazırdım.

Paradise işitme cihazları ve eşleştirilmiş iPhone

Ses akışı ve eller serbest görüşme

İlk testim, telefonumdan Spotify aracılığıyla biraz müzik dinlemekti. Bağlantı çok sağlamdı ve ses kalitesi çok iyiydi. Kendimi bir müzik aşığı olarak görüyorum ve müzik dinleme söz konusu olduğunda, 10 dolarlık Panasonic kulaklıklarımın sesini herhangi bir işitme cihazına tercih ediyorum. Bunu işitme cihazları tarafından kullanılan küçük hoparlörlere ve Paradise gibi kanal içi alıcı işitme cihazlarıyla kulak kanalımın açık bırakılmasına (tüm basların dışarı sızmasına) bağlıyorum.

Ben büyük bir podcast hayranıyım, bu yüzden bir sonraki testim Future Ear Radio podcast’inin bir bölümünü açmaktı. İşitme cihazları orada harika bir iş çıkardı ve ses kalitesi podcast dinlemek için tamamen yeterliydi. Telefonumdan zaman zaman podcast’imi kesintiye uğratan birkaç bildirim sesi aldım, ancak tercihlerimi değiştirmeye ve bunları devre dışı bırakmaya hiç zahmet etmedim (Phonak işitme uzmanı bunun yapılabileceğini söyledi).

Genelde bisiklete binerek ofise giderken podcast dinlerim. Normal 40 dolarlık kablosuz kulaklıklarımı kullanmak yerine, yeni Phonak Paradise yardımcılarımı kullandım. Artık işitme cihazlarımla bisikletle kullanma deneyimim de olduğuna göre, kablosuz kulaklığa geri dönebilecekmiyim bilmiyorum. İşitme cihazları, hem podcast’imi hem de arabaları ve çevremdeki insanları duymamı çok kolaylaştırdı, bu da kendimi yolda çok daha güvende hissetmemi sağladı.

Paradise cihazlarını kullanırken birkaç telefon görüşmesi yaptım. Genel olarak, modern Bluetooth kulaklıkların davranmasını beklediğiniz gibi davranırlar. Cihaza basit bir çift dokunuşla bir aramayı cevaplayabilirsiniz ve işiniz bittiğinde, dinleme kesintiye uğramadan önce dinlediğiniz müzik veya podcast’te devam eder. Telefon görüşmeleri net ve konuştuğum herkes diğer tarafta sesimin iyi geldiğini söyledi. Bisikletimi sürerken bile arama yapabildim. Ne yazık ki, bunu yaptığımda ses biraz tuhaflaştı (bazı ara sıra patlama sesleri ve yankılanma), ama bir konuşmayı sürdürmek için yeterince iyiydi ve şaşırtıcı bir şekilde benim veya kişi için diğer tarafta konuşulacak rüzgar sesi yoktu.

Çift dokunuşla sesli asistanlar

Yeni çift tıklama kontrolünü kullanarak, iPhone’umda Siri’yi ve Android telefonumda Google Asistan’ı etkinleştirebildim. Bu, bisikletimi sürerken son derece yardımcı oldu. En sevdiğim sesli komutlardan biri “Hey Google, 30 saniye ileri sar”… Bir podcast’teki bir reklamı atlamanın harika bir yolu! Ne yazık ki, Siri’yi MacBook Pro’mda test edemedim ve bunun nedeni Paradise’ı dizüstü bilgisayarımla eşleştiremememdi. İşitme cihazlarını eşleştirmeyi başardım , ancak maalesef bağlı kalamadılar ve bu yüzden henüz cihazlarımdan ses akışını, telefon görüşmelerini veya Siri’yi test edemedim. Bunu anlamak için Phonak ile çalışıyorum (muhtemelen kullanıcı hatasıdır).

 

Arka plan gürültüsünde işitme

COVID-19 ile mevcut koşullar göz önüne alındığında, işitme cihazlarına restoran veya spor salonu gibi gürültülü bir kamusal alanda zorlu bir stres testi uygulayamadım. Ancak, işitme cihazlarını evde takabildim, iki küçük çocuğum koridorlarda bir aşağı bir yukarı sallanıyor, çığlık atıyor ve çılgınca gülüyordu. Paradise işitme cihazları, durumu bugüne kadar kullandığım tüm işitme cihazlarından daha iyi idare ediyor gibiydi. Gürültü kafamı uçurmadı ve hala karımı yatak odasından çocuklara rağmen duyabiliyordum. Bu deneyim göz önüne alındığında, bir restoranda gayet iyi performans göstereceklerinden şüphelenmiyorum.

Yeni myPhonak uygulamasını kullanma

Yeni myPhonak uygulaması, eski myPhonak uygulamasıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır. Uzaktan kumanda özellikleriyle ilgili olarak, bas, orta ve tiz için tanıdık üç bantlı frekans denetleyicisi, ses düzeyi denetimi, gürültü azaltma ve konuşma odak denetimi ve yüksek sesi azaltmak veya yumuşak sesi artırmak için bir denetim bulacaksınız. Yeni Paradise yardımcıları ile Phonak, Konuşma Odağı kaydırıcısını geliştirerek kaydırıcının “artık önden konuşmayı güçlendirirken arkadan ve yandan gelen gürültüyü azaltacağını” belirtti.

Yeni myPhonak uygulaması

Uygulama, canlı görüntülü sohbet tarafından desteklenen gerçek zamanlı uzaktan işitme ayarı, pil durumuna ve kullanım süresine erişim, bir işitme günlüğü ve özel program ayarları gibi önceki uygulamada bulunan bir dizi başka özellik sağlar.

Uygulamayı kullanarak, işitme sağlayıcınız artık AudiogramDirect adlı bir özelliği kullanarak işitme duyunuzu uygulama aracılığıyla test edebilir . Bu nispeten yeni özellik bana uzaktan bakım randevum sırasında gösterildi ve pandemi sırasında mesafesini korumaya çalışan hastalar için son derece yararlı olduğunu kanıtladı.

Şarj edilebilirlik, pil ömrü ve şarj kutusu

Phonak, işitme cihazı pillerinin 4 saatlik Bluetooth akışı ve 4 saatlik TV Konektörü akışı dahil olmak üzere 16 saat dayanması gerektiğini söylüyor. Kendi kişisel kullanımım için, işitme cihazlarının tüm gün boyunca kolayca dayanabildiğini buldum ve muhtemelen günde en az 6 saat ses ve çağrı akışı yaptım. İşitme cihazlarını kapatmayı unutup gece boyunca fişten çıkarılmış şarj cihazında bırakarak yanlışlıkla şarjını bitirdim. Şarj cihazına yerleştirildiklerinde yanlışlıkla otomatik olarak kapandıklarını varsaydım.

Şarj cihazının kendisi ile ilgili olarak, bu benim mutlak favorim değil. İşitme cihazları, kullandığım birçok kablosuz kulaklık gibi sihirli bir şekilde yuvaya manyetizma ile girmiyor. Bu yüzden onları güvenli bir şekilde yerine yerleştirmek biraz zor olabilir. Neyse ki, doğru şekilde yaptığınızda size bildirmek için bazı yeşil yanıp sönen gösterge ışıkları var. İşitme cihazları da şarj cihazından çok kolay bir şekilde çıkmaz, bu nedenle şarj cihazından çıkarmak için çantayı tek elle tutmanız ve işitme cihazı gövdesini (kabloyu değil) sıkıca tutmanız gerekir.

Diğer gözlemler

Paradise cihazlarını aynı anda bir iPhone ve Android telefonla eşleştirebildim ve her cihaz değiştirmek istediğimde diğer eşleştirilmiş cihazdaki Bluetooth’u kapatmak zorunda kalmadan kolayca ileri geri geçiş yapabildim. Bu nedenle, yeni 2 etkin Bluetooth bağlantı özelliği reklamı yapıldığı şekilde çalışıyor. COVID-19 durumu göz önüne alındığında, etkileşimlerimin çoğu yürümediğim ve konuşmadığım evimde veya ofisimde olduğu için hareket algılama özelliğini test etme şansım olmadı. Bununla birlikte, bu işitme cihazlarıyla ilgili deneyimlerimin çoğu eşim ve ailemle sessiz konuşmalardı ve onları kullanınca netlikte kesinlikle bir fark görebiliyordum.

Kaynak : https://www.hearingtracker.com/opinion/phonak-paradise-first-impressions?_ga=2.238918016.1450615893.1602072501-363310846.1599121572

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.