Yeri, zamanı ve yaşı yok! Paylaşmaktır hayat.

İşitme Kaybınız Olduğunda Bir Restoran Nasıl Seçilir

Yazan : Shari Eberts

En sevdiğim restoran geçenlerde büyük bir tadilattan geçti. Bu restoran ailemizin cennetiydi. Neredeyse her Cuma akşamı, sıcak ve davetkar bir ortamda sessiz, stressiz ve lezzetli yemekler yedik. Ve hiçbirimiz için benim işitme kaybım konusunda endişelenmemize gerek olmadı. Şimdi yani tadilat sonrası yeni bir yer mi bulmamız gerekecek?

Restoran eski usul İtalyan’dı. Halıları, akustik karoları, süslü beyaz masa örtüleri ve İtalya’dan garsonları vardı. Yemekler olağanüstüydü ve çevre ailemiz için mükemmel ölçüde sessizdi. Şehir dışından arkadaşlar veya akrabalar geldiklerinde, onları da oraya götürürdük. Artık menüye bakmıyorduk bile. Gerek yoktu.

Ama sonra toptan yenilemeyi yaptılar. Halıyı çıkardılar ve parke zeminler döşediler. Bar alanını daha sert yüzeyler ekleyerek süslediler ve çerçeveli fotoğraflar için kumaş duvar kaplamasının bir kısmını değiştirdiler. Değişimi hemen fark ettik. Restoran artık görsel olarak daha çekiciydi, ancak eskisi kadar sessiz değildi.

İyi haber şu ki adapte olduk çünkü bu restoran çok misafirperver. Artık her zaman duvarın kenarında veya köşede oturuyoruz ve sorarsak herhangi bir müzik sesini kısmaktan bile mutlu oluyorlar. Yemek ve sıcak atmosfer aynı ve ailemin güvenli sığınağı olarak yemek mekanımız olmaya devam ediyor. Önceden iyi bir koltuk talep ettiğimizden emin olmak için biraz daha ileriye dönük rezervasyon yapmak gerekiyor.

Bu deneyim benim için işitme kaybı olan insanlar için iyi bir restoranın temel özelliklerini ve kendinizi savunmanın önemini bir kez daha vurguladı.

İşte dışarıda yemek yerken başarılı bir deneyim için ipuçlarım:

  1. Bilgileri erkenden öğrenin. Rezervasyonunuzda sessiz bir masa isteğinizi not edin ve onaylamak için ararlarsa restorana hatırlatın. Bu, onlara ihtiyaçlarınızı karşılama şansı verir, sürprizle karşı karşıya kalmaktan daha iyidir. İlk başta sizi ideal olmayan bir masaya oturtuyorlarsa, daha sessiz bir yer isteyin. Israr edin.
  2. Köşede bir masa isteyin. Siz ve restoran gürültüsünün geri kalanı arasında bir engel olduğundan, bir duvarın yanındaki köşe masası veya mutfaktan/kasadan uzak konum en iyi sonucu verir. Bu aynı zamanda arkanızdaki gürültüden kaynaklanabilecek dikkat dağınıklığını ortadan kaldırır ve (eğer varsa) masadaki FM hoparlörlerine daha iyi odaklanmanızı sağlar. Masa, yüksek arkalıklı koltuklara sahipse, genellikle daha da iyi bir seçimdir.
  3. Ses emici dekora sahip restoranları seçin. Halı, perdeler, minderli sandalyeler, kumaş masa örtüleri ve akustik fayanslar varsa bölmeler tercih ettiğim dekor. Günümüzde birçok restoran cam ve ahşap gibi sert yüzeyleri tercih ediyor. Dekora çevrimiçi olarak gitmeden önce bir bakın veya daha klasik bir tasarıma sahip olabilecek “eski tarz” restoranları arayın.
  4. Çevrimiçi incelemeleri okuyun. Birçok restoran derecelendirme sistemi artık kriterlerden biri olarak gürültü seviyesini içeriyor. Örneğin, Zagat artık “Sessiz / Sohbet İçin İyi” arama kategorisine sahip. Eminim başkaları da yapabilir.
  5. Etrafa sorun. İşitme kaybı olan arkadaşlarımla restoran önerilerini konuşmayı seviyorum.

Belli bir yaşa geldiğinde herkes sessiz bir restoran ister!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.