Yeri, zamanı ve yaşı yok! Paylaşmaktır hayat.

İşitme Kaybı Konuşurken Aktarılan Duyguları Algılamakta Yanıltıcı Olabilir mi ?

25 Şubat 2020 Yazan  : Shari Eberts

“Gerçekten kızgın mısın yoksa şaka mı yapıyorsun?” Geçenlerde eşime sordum. Duruşu ve yüz ifadesi öfkeli gibiydi, ancak bu esnada öfkeli olmayı gerektiren bir durum yoktu. Kafam karışmıştı. Şaka yaptığı ortaya çıktı, ama sesindeki ince ipuçlarını kaçırıyordum. Bu durum benim çocuklarımla, yakın arkadaşlarımla ve diğer insanlarla konuşmamda da oluyordu. Bu bir şekilde işitme kaybımla ilgili miydi?

Konuşmadaki duygusal ifadeleri yakalamak zor olabilir

Canadian Acoustics’te yayınlanan ilginç bir çalışma , işitme kaybı olan kişilerin işitme cihazları kullanırken bile konuşmada iletilen duygusal içerikle zor baş ettiğini göstermektedir. Çalışma, işitme cihazlarının işitme kaybı olan yetişkinlerin (1) konuşulan kelimeyi anlama ve (2) konuşmacının duygusal durumunu tanımlama yeteneği üzerindeki etkisini incelemiştir.

Dinleyiciler, ayrı oturumlarda işitme cihazı olan ve olmadan test edilen işitme cihazı kullanıcılarıydı. Farklı duyguları ses yoluyla tasvir eden genç bir kadın oyuncu tarafından konuşulan cümleleri duydular ve anahtar kelimeyi rapor etmeleri ve tasvir edilen duyguyu tanımlamaları istendi.

İşitme cihazlarının kullanımı, dinleyicilerin kelime tanıma performansını% 43 ten (cihazsız) ile% 68 e (cihazlı) artırdı. Ancak, işitme cihazları dinleyicilerin duygu tanımlamasını fazla iyileştirmedi (% 38 cihazsız,% 40 cihazlı).

Başka bir deyişle, işitme kaybı olan insanlar, cihaz kullanırken bile, konuşmanın duygusal içeriğini normal işitenlerden daha zor tanımlayabildiler.

Konuşmadaki Duygusal İşaretleri Tespit Etmek Neden Zor?

Çalışmayı okuduktan sonra, bunun neden böyle olabileceğini merak ettim. Bu durum işitme cihazlarının konuşma anlaşılırlığını arttırabilmek  için sesi sıkıştırma biçimi ile ilgili miydi? Ya da belki de işitme kaybı olan kişilerin yaptığı dikkatli dinleme çabasından kaynaklanıyor olabilirdi.  Duyduğumuz sesleri ve dudak okuyarak aldığımız ipuçlarını anlamak için gereken yüksek konsantrasyonun nedeniyle, iletişimin duygusal içeriğine odaklanmak için çok az enerjimiz kalıyor olabilirdi.

Konuşmadaki duygusal içeriği kaçırmak veya yanlış anlamak, güçlü insan ilişkileri kurmayı ve sürdürmeyi daha zor hale getirebilir. Farklı konuşmalara ve yanlış anlamalara yol açabilir. Bu, biz ve iletişim ortaklarımızın üstesinden gelmek için bir yol bulmamız gereken büyük bir sorundur.

Duygusal ipuçlarını yanlış yorumlamak da tehlikeli olabilir.

Konuşmadaki Duygusal İçeriğe Nasıl Daha Dikkatli Olabiliriz?

Şimdi bu sorunu bildiğimize göre, bunu çözmek için ne yapabiliriz? İşte benim önerilerim. Lütfen yorumlarda sizinkini de paylaşın.

  1. En iyi iletişim uygulamalarını kullanın : Bu, duyma çabasını ve sonuçta ortaya çıkan işitme kaybı düşüşünü azaltır ve konuşulan gerçek kelimeleri duymanın yanı sıra konuşmadaki duygusal içeriği algılama görevi için beyin gücünü korunmuş olur.
  2. Konuşma/dudak okuma . Konuşmak söylenenleri belirlemeyi kolaylaştırmak için dudaklardaki belirli sesleri “görmenize” yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda duygusal içeriği almanıza da yardımcı olabilir. Vücut dilini olduğu kadar yüz ifadelerini de fark etmeye özen gösterin. Bunlar söylenenlerin duygusal içeriğine dair önemli ipuçları sağlayabilir.
  3. İşitme cihazı ayarlarınızı yapın. İşitme cihazınızda duygusal içerikle baş etmenize yardımcı olacak herhangi bir ayar olup olmadığını odyoloğunuza sorun. İşitme cihazları bugün bu kaabiliyete sahip olmayabilir, ancak bu özelliği ne kadar çok istersek, gerçek olma olasılığı da o kadar artar.
  4. Belirsizlik söz konusu olduğunda duygusal durumu netleştirin. Tıpkı doğruluğu kontrol etmek için duyduğumuz şeyleri tekrarlayabildiğimiz gibi, duygusal içerikle de aynısını yapabiliriz. Birinin niyetinden veya ruh halinden emin değilseniz, onlara sorun. Garip görünebilir, ancak doğru yol sorulduğunda, her iki taraf için konuşmanın etkinliğini artıran bir iletişim işareti olarak görülebilir.

5. Sorunu aileniz ve arkadaşlarınızla tartışın. Sorundan haberdar olmaları, söyledikleri bir şeye tuhaf bir şekilde tepki verirseniz ortaya çıkan bazı yanlış anlamaları sınırlamanıza yardımcı olabilir. Yanlış anlamalar bazen komik olabilir, ancak art  niyetli duygusal ifade incitici olabilir. Bunun bir olasılık olduğunun farkında olmak, etkisini en aza indirmenin ilk adımıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.