Yeri, zamanı ve yaşı yok! Paylaşmaktır hayat.

İşitme Cihazlarında Bluetooth

Bu makalede, odyoloji meraklısı Peter Mulas, Phonak işitme cihazlarının Bluetooth işlevlerinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek bazı temel ilkeleri size anlatıyor.

Bluetooth, işitme cihazı kullanıcılarına doğrudan ses akışı ve uzaktan kumanda işlevleri sağlama yeteneği nedeniyle, işitme cihazı tasarımı ve işlevinde ezber bozan bir unsur olmuştur.

Artık işitme uzmanlarından, müşterinin işitme cihazlarının akıllı telefonlara, tabletlere ve diğer aksesuarlara doğru şekilde bağlanmasını sağlamak için ek çabalar içermesi gereken bir uygulama randevusunun kullanımı da temelden değiştirdiğini duyuyoruz.

Bu blogda, Bluetooth ile ilgili sık sorulan bazı soruları ele almak için biraz vakit ayırmak istedim.

Eminim bazılarınız “Ben bir işitme uzmanıyım, bir BT uzmanı değilim – bu teknik Bluetooth şeylerini öğrenmeye neden zahmet etmeliyim?” diyor olabilirsiniz.

Ancak, ister sevin ister nefret edin, herkesin akıllı cihazlarına güvenmesi sayesinde, müşterinizin işitme cihazları ile akıllı cihazları arasındaki Bluetooth bağlantıları, işitme cihazı deneyimleri için işitme cihazının diğer parçaları kadar önemli hale geldi, bu yüzden anlayışlı olun Bluetooth, 2021’de işitme uzmanı olmanın önemli bir parçasıdır.

Öyleyse en baştan başlayalım :

Bluetooth nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, Bluetooth, iki veya daha fazla cihazı kablosuz olarak birbirine bağlayabilen bir teknolojidir. 

Pek çok uygulama için Bluetooth, aygıtları kablosuz olarak bağlamak için standart haline gelmiştir.

Phonak işitme cihazları da 2,4 GHz (Roger ™, AirStream ™ ve Binaural VoiceStream Technology ™) kullanan bir dizi kablosuz sinyale sahiptir.

Bluetooth eşleştirme nedir?

Bluetooth cihaz bağlantıları, “eşleştirme” adı verilen bir işlemle başlatılır. Eşleştirmeyle iki cihaz ‘veri alışverişi; işlemin güvenli olması ve istendiğinde cihazların birbirlerine yeniden bağlanabilmeleri için cihaz adreslerini ve bağlantı bilgilerini ve bir geçiş anahtarını paylaşırlar.

Phonak işitme cihazları için, ses akışına izin veren ‘Bluetooth Classic’ bağlantısı, Bluetooth cihazlarının birbirlerinin kapsama alanında açılması şartıyla, otomatik olarak yeniden bağlanmalı ve bağlı kalmalıdır.

Uygulama bağlantısına izin veren ‘Bluetooth Düşük Enerji’ bağlantısı, yalnızca myPhonak uygulaması yüklendiğinde yeniden bağlanacaktır.

Bluetooth Classic ya da Bluetooth Düşük Enerji… Bluetooth sadece Bluetooth değil mi?

Bluetooth her tür elektronik cihazı birbirine bağlar; ve biz tipik olarak işitme cihazları ile telefonlar arasındaki bağlantıya odaklanırken, Bluetooth birçok başka cihazı birbirine bağlar, örneğin sensörleri tıbbi cihazlara, klavyeleri ve fareleri bilgisayarlara ve tabii ki akıllı saatler gibi giyilebilir teknolojiyi telefonlara bağlayabilir.

Bu nedenle, bu blogdaki ana nokta, tüm Bluetooth bağlantılarının aynı olmamasıdır – ve bunun nedeni, bağlantıya bağlı olarak farklı bilgilerin değiş tokuş edilmesidir.

Phonak işitme cihazları için iki tür evrensel Bluetooth bağlantısı kullanıyoruz,

‘Bluetooth Classic’ ve ‘Bluetooth Low Energy’. 

‘Bluetooth Classic’, bağlanılan bir cihazdan ses sinyali akışı için kullanılan genel bir terimdir. Telefonla arama ve medya dahil olmak üzere akıllı bir cihaz tarafından üretilen sesi kapsar.

Eşleştirildiğinde ve bağlandığında, Bluetooth Classic bağlantısı, bir kaynaktan (örn. Telefon) bir ‘ana’ işitme cihazına telefon görüşmeleri ve müzik / medya türü sinyallerin akışını kapsar ve daha sonra ses bilgisini ikinci işitme cihazına aktarır. Bu nedenle, ses akışı için bir Phonak işitme cihazı eşleştirirken, yalnızca bir kulaktaki cihazınızı bağlayacaksınız . 

Bluetooth Classic sinyallerinin çok yoğun dijital sinyaller olduğunu ve saniyede çok fazla bilgi taşıdığını bilmek de önemlidir ve bu nedenle telefon görüşmeleri ve medya sinyallerinin akışının pil tüketimini artırabilir.

Bluetooth Classic kullanan bir Phonak işitme cihazı, Android ve iOS akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, PC’ler, televizyonlar ve hatta akıllı saatler dahil olmak üzere daha geniş bir akıllı cihaz yelpazesi için doğrudan ses akışı için her 2 yönde uyumludur.

Phonak işitme cihazları ayrıca, programlama için bir Noahlink Wireless ile bağlantıya izin veren ve ayrıca myPhonak uygulamamızı çalıştıran bir akıllı telefon veya elimizde taşınır cihazımız arasında uzaktan kumanda amacıyla bağlantı sağlayan ikinci bir evrensel Bluetooth bağlantısı türü olan Bluetooth Düşük Enerji’yi (LE) destekler.

Bluetooth LE, akıllı saatlerde ve diğer sensör ekipmanlarında da yaygın olarak bulunur ve COVID-19 salgını sırasında temas izleme uygulamalarının geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılmıştır. 4

Bluetooth LE bağlantıları tarafından aktarılan bilgi miktarı, ses akışı için gerekenden önemli ölçüde daha azdır ve bu nedenle, bu tür bir bağlantı pil tüketiminde çok daha tasarruf sağlar.

Android cihazlar için Made for iPhone (MFi) işitme cihazı teknolojisi ve işitme cihazları için ses akışı (ASHA) ne olacak? Bunlar Bluetooth Classic’ten farklı mı?

Bluetooth Classic, MFi ve ASHA teknolojisi aynı amaca sahiptir: bir cihazdan bir dizi işitme cihazına ses akışı sağlamak – ancak bunu farklı şekillerde yaparlar.

Ancak bu şu anlama gelir:

  • MFi ve ASHA kapalıdır ve evrensel değildir. Bu tür işitme cihazlarını yalnızca, Bluetooth klasik bağlantılarını destekleyen cihazlardan çok daha az sayıdaki ve yalnızca telefon ve tabletlerle sınırlı olan MFi veya ASHA sistemini destekleyen akıllı cihazlara bağlayabilirsiniz.

Ayrıca :

  • Eller serbest arama kullanılamaz. MFi ve ASHA protokolleri, bir telefon görüşmesi sırasında hala telefonun yerleşik mikrofonlarını kullanmaya dayanır, bu da işitme cihazı kullanıcısının telefon görüşmeleri sırasında telefonu tutması gerektiği anlamına gelir.

Phonak’ın Bluetooth telefon görüşmesi sistemi, kullanıcının sesini iletmek için işitme cihazı mikrofonunu kullanır, bu da telefon görüşmelerinin tamamen eller serbest olduğu anlamına gelir.

Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın!

Hala Bluetooth nedeniyle biraz şaşırmış, kararsız hissediyorsanız, bir dizi deneme işitme cihazı ile pratik yapmak ve geniş çapta pratik yapmak her zaman yardımcı olur!

Klinisyenlerin kendi telefonlarıyla eşleştirmeleri oldukça yaygın olsa da, farklı türlerde konfor seviyenizi artırmak için, mümkün olduğunda diğer akıllı telefonlar, tabletler, PC’ler ve Bluetooth özellikli TV’ler de dahil olmak üzere, işitme cihazlarını denemek ve diğer cihazlarla eşleştirmek her zaman yardımcı olur.

Unutmayın, tıpkı bir işitme uzmanı olarak ustalaşmanız gereken diğer birçok karmaşık görev gibi, Bluetooth karmaşıktır, ta ki deneyim kazanana kadar.

Kaynak : Phonak Audiology Blog

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.