Yeri, zamanı ve yaşı yok! Paylaşmaktır hayat.

Hareket Halindeyken İşitmek!

Audéo Paradise’daki en yeni özelliklerden olan Hareket Sensörü, kullanıcıların gürültülü bir yerde yürürken sohbet etmelerine ve buna rağmen çevrenin farkında olmalarına olanak tanır.

Çoğu işitme cihazı kullanıcısı, birini dinlerken görsel ipuçlarına güvenir. İşitme kaybı olan kişiler için konuşmaları iyileştirme konusundaki bulguların çoğu, özellikle gürültülü ortamda sohbet ederken konuşmacıyla yüz yüze olmanın önemini vurgular.

Bu durumlarda, işitme cihazları sinyal işlemlerini konuşmacıya doğru yönlendirecek şekilde uyarlayacak ve bu da konuşmayı daha iyi anlamak için sinyal-gürültü oranını (SNR) artırmaya izin verecektir.

Bir konuşma kişilerin birbiriyle yüz yüze olmaya izin vermeyen bir durumda gerçekleşirse, konuşmayı anlamak zorlaşır.

Phonak işitme cihazları, sinyal işlemlerini seçilmiş bir taraftan gelen sesleri güçlendirecek şekilde ayarlayarak bu zorluğu aşar.  Bu yöntem konuşmayı anlamayı kolaylaştırır ama çevresel ipuçlarını bozar.

Aynı anda hem yürürken hem de konuşurken, işitme cihazı kullananların sadece konuşmayı anlamaları yetmez, çevreleri hakkında bir farkındalık da beklerler. Yaklaşan bir araç veya bir köpek gibi hareket eden bir engel fark edilmezse veya mesafe / konum açısından yanlış değerlendirilirse, yaşanması olası durumlar tehlikeli hale gelebilir. Hareket esnasında benzersiz dinleme ihtiyaçları uzun süredir dikkate alınmamıştı.

Hareket Sensörlü İşitme nasıl çalışır?

Phonak Paradise şarj edilebilir işitme cihazlarına entegre edilen yeni hareket sensörü, bir işitme cihazı kullanıcısının ne zaman yürüdüğünü algılar. Gürültülü bir ortamda yürüyorsa ve biriyle sohbet ediyorsa, Hareket Sensörlü İşitme cihazında devreye girer.

Dinamik Gürültü engelleme ve sesi yalnızca tek yönden vurgulayan yönlü mikrofon ayarı uygulamak yerine, işitme cihazları Gerçek Kulak Sesi moduna geçecektir. Gerçek Kulak Sesi, dış kulağın doğal yönlülüğünü taklit eder ve sesi her yönden alır. Bu mikrofon ayarı, kişinin yalnızca yan taraftan konuşmayı duymasına izin vermez, aynı zamanda etrafındaki sesleri de işitmesini kolaylaştırır.

Hareket Sensörü, AutoSense OS 4.0’daki Gürültü İçinde Konuşma ve Yüksek Gürültüde Konuşma programlarının bir parçasıdır.

Hareket Sensörlü İşitme ile dinlemek gerçek hayatta nasıl bir duygu?

Yakın zamanda yapılan bir çalışma, Hareket Sensörlü İşitmenin, gerçek dünya düzeninde yürürken işitme cihazı kullanan 22 yaşlı kişide konuşmayı anlama ve çevreyi işitme yeteneklerini artırdığı gösterdi.

Katılımcılar, Hareket Sensörlü İşitme etkinleştirildiğinde çevreyi işitme yeteneklerinde bir gelişme olduğunu fark ettiklerini bildirdiler. Bir katılımcı, Hareket Sensörlü İşitme devre dışı bırakıldığında arkadan gelen konuşmanın daha az duyulduğunu vurguladı.

Hareket Sensörlü İşitme ile kullanıcılar, başlarını sık sık çevirmeye gerek kalmadan bir konuşmacıyı yandan daha kolay dinlemeyi bekleyebilirler. Önlerindeki yola bakmaya devam edebilir ve daha güvenli yürüyebilirler. Ayrıca arkadan yaklaşan araçlar / ayak sesleri veya ağaçtaki kuş gibi çevresel sesler daha kolay duyulacaktır.

Hareket Sensörlü İşitme, bisiklet sürerken de hareketi algılar mı?

Phonak Paradise işitme cihazlarındaki hareket sensörü, yürümeyi algılamak ve adımların dürtüsüne yanıt vermek için tasarlanmıştır. Kara, deniz veya hava yoluyla diğer hiçbir ulaşım modu algılanmayacak ve Hareket Sensörlü İşitme etkinleştirilmeyecektir.

Hareket sensörlerinin doğruluğu, konumlandırma ve yürüme hızına bağlıdır. Hareket sensörümüz, yavaş, orta ve hızlı yürüyen insanlarda doğruluk açısından değerlendirildi ve tüm kullanım durumlarında güvenilir algılama gösterdi.

Bir işitme cihazı kullanıcısı çok yavaş yürürse, örneğin bir sanat galerisi içinde tabloların önünden oldukça ağır geçerken, sensör yürümeyi algılamayabilir. Bununla birlikte, insanlar bu kadar yavaş yürürken her halükarda konuşma partnerleriyle yüzleşmeye meyilli olduklarından, bu sorun yaratmayacaktır. Muhtemelen yönlü mikrofonları kullanan geleneksel sinyal işleme, bu durumda dinleme ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Hareket Sensörlü İşitme Cihazı nasıl ayarlanır?

Yeni bir Phonak Paradise işitme cihazı takılacakken, Hareket Sensörlü İşitme varsayılan olarak etkinleştirilir ve AutoSense OS 4.0’ın program seçenekleri sekmesinde ayarlanabilir.

Hareket Sensörü İşitme, yürüme algılandığında algılamanın gücünü tanımlayan üç seviyeye sahiptir; dar, geniş ve açık. Müşteriler maksimum seviyede çevre farkındalığına sahip olmayı tercih ederse, açık ortam uygun olacaktır.

Sohbet ederek yürürken çevresel seslerden kendisini bunalmış hisseden kullanıcılar için dar veya geniş ortam daha uygun olacaktır.

Hareket Sensörü İşitme uygun hale geldiğinde!

Hareket sensörünü etkinleştirdikten ve müşteriniz için en uygun gücü belirledikten sonra, yürürken çevresel seslere dikkat ederken yan taraftan bir konuşmacıyı dinlemek daha kolay olacaktır. Bu, hareket halindeyken konuşmanın daha iyi anlaşılması ve daha fazla güvenlik ile sonuçlanır.

Son bir deneyim :

Eşimle bir yürüyüş sırasında bu özelliği ilk kez denediğimde büyük bir sürpriz oldu çünkü eşimin konuşmasını dinlerken köpeğimizin hala arkamızda yürüyüp yürümediğini kontrol etmek için dönüp bakmama gerek yoktu. Küçük pençeleri duyulabilir bir şekilde kaldırıma tıklıyor, bana hala mutlu bir şekilde bizi takip ettiğini söylüyordu!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.