Yeri, zamanı ve yaşı yok! Paylaşmaktır hayat.

Bebek ve Küçük Çocuklarda İşitme Kaybı Tespiti ve Müdehalesi

Yazan: Thomas A. Powers, PhD

Kaynak: BetterHearing.com

1999’da Amerikan Pediatri Akademisi, işitme kaybını üç aylıktan önce tespit etmek ve tedaviye altı aylıktan önce başlamak için yaygın yenidoğan işitme taramasını önerdi. Bebeklerin ve küçük çocukların sağlıklı gelişimi için işitme çok önemlidir.

Bebekler, ebeveynlerini ve bakıcılarını dinleyerek ve çevrelerinde duydukları sesleri taklit ederek konuşmayı öğrenirler. Bununla birlikte, her 1000 doğumda yaklaşık iki ila üç çocuk, saptanabilir bir işitme kaybına sahiptir ve daha fazlası, daha sonraki dönem çocukluklarında işitme kaybına sahiptir.

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yenidoğanların % 96’sından fazlasında yaşamlarının ilk ayında işitme duyuları kontrol ediliyor. Çocuklar hayatın ilk altı ayında konuşma öğrenmeye başladığında, işitmenin kontrol edilmesi ve her türlü işitme kaybının olabildiğince erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Test hastanede veya doğum merkezinde tamamlanır ve genellikle aşağıdaki testlerden en az birinden oluşur.

  • Otoakustik emisyonlar (OAE), kulağın bazı kısımlarının sese tepki verip vermediğini test eder. Bu test sırasında bebeğinizin kulak kanalına yumuşak bir kulaklık yerleştirilir. Sesler çalar ve normal işitmeye sahip kulaklarda oluşan “yankı” yanıtını ölçer. Eko yoksa bebeğinizde işitme kaybı olabilir.
  • İşitsel beyin sapı tepkisi (ABR), işitsel sinir ve beyin sapının (sesi kulaktan beyne taşıyan) sese nasıl tepki verdiğini test eder. Bu test sırasında bebeğiniz küçük kulaklıklar takar ve ağrısız bir şekilde başına elektrotlar yerleştirilir. Elektrotlar yapışkan gibi yapışır ve çıkar ve rahatsızlığa neden olmamalıdır.

Ebeveynler, doktorlarından bir işitme taraması yapıldığını teyit etmeli ve sonuçları istemelidir.

Bazı bebekler (yaklaşık% 1,5) doğumdan hemen sonra kulaklarında hala mevcut olabilecek sıvı nedeniyle hastanedeki ilk testleri geçemez. Hastane, bebek hastaneden ayrılmadan önce ikinci bir test yapabilir. Başarısız bir işitme taraması, işitme kaybının varlığını gösterebilir, bu nedenle ebeveynler veya bakıcılar, hastanede taramadan en fazla iki ay sonra bebeklerin veya küçük çocukların test edilmesinde uzmanlaşmış bir pediatrik odyologdan randevu almalıdır. Bu takipte, bir odyolog, çocuğunuzda işitme kaybı olup olmadığını belirlemek için ek testler tamamlayacaktır. İşitme kaybı varsa, konuşma ve dil gelişimindeki gecikmeyi en aza indirmek için tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.

Çocuklarda işitme kaybının tedavisi, kaybın ciddiyetine bağlıdır. Tedavi seçenekleri arasında işitme cihazları, koklear implantlar veya sınıf ortamlarında konuşmanın daha iyi anlaşılması için yardımcı cihazlar (FM) bulunabilir. Ek olarak, konuşma ve dil gelişimine yardımcı olmak için konuşma terapisi önerilebilir.

Daha büyük çocuklar için, Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (IEP) veya Kişiselleştirilmiş Aile Hizmet Planı (IFSP) geliştirmek için çocuğunuzun okuluyla birlikte çalışmanız gerekecektir. Bu planları geliştiren ekibin bir parçası olarak eğitici bir odyologun yer almasını istemelisiniz.

Bir çocuğun hayatının her aşamasında işitmenin önemi nedeniyle, iletişim eksikliklerinin farkında olmak önemlidir  . Çocuğunuzun dil duyma veya geliştirme becerisine ilişkin herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, büyüyen çocuğunuzun sağlıklı, mutlu ve dünyayı işitmesini sağlamak için mümkün olan en kısa sürede çocuğunuzun doktoruna ulaşın!

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.